„Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens?” – tak swoją własną książkę opisuje Olga Tokarczuk ze strony internetowej www.taniaksiazka.pl. Mowa dokładnie o powieści “Bieguni”, która cieszy się wielką popularnością nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Tak, bowiem nie można zapominać o tym, że talent literacki naszej polskiej autorki został doceniony również za granicami. Coraz więcej państw zainteresowanych jest tym, aby jej książki, które opowiadają o różnych tematach, przetłumaczyć na swój język. Zainteresowanie wzrosło po tym, jak jedna z książek Tokarczuk została wyróżniona Nagrodą Nobla. Skoro jest to nasza rodaczka, to i my powinniśmy poznać jej niezwykły talent literacki.

“Księgi Jakubowe”

Co byśmy zrobili, gdyby przed nami pojawiła się pewna osoba, która zadawałby kłam wszystkiemu, co do tej pory było nam doskonale znane? Jakbyśmy się zachowali w takiej sytuacji? Chyba ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Może uda się to Oldze Tokarczuk w jej “Księgach…”. To właśnie ta książka sprawiła, że Tokarczuk mogła dołączyć do grona wielkich laureatów nagrody noblowskiej. Wiara do pewnych rzeczy jest nam przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nigdy nie zastanawiamy się nad tym, czy to co mówią nam inne osoby jest prawidłowe. A może to oni nas okłamują? Czy to możliwe, żeby ktoś bliski mówił nam źle? Czasem faktycznie warto zatrzymać się na chwilę, aby móc dokonać weryfikacji swoich poglądów. Żyjemy w takich czasach, że każdy z nas ma możliwość tego, aby uwierzyć w coś, co jemy się podoba. Nie musimy ulegać presji innych osób – nawet, jeżeli chodzi o osoby nam bliskie.

“Czuły narrator”


Olga Tokarczuk odsłania część swoich tajemnic. M.in. to, jak podchodzi do tworzenia poszczególnych książek. W jaki sposób w jej głowie pojawiają się kolejne pomysły na napisanie książek? Czy łatwo idzie jej wymyślanie kolejnych historii? Autorka opowiada również o lekturach, jakie miała przyjemność przeczytać. Wiedza zdobyta dzięki innym książkom pozwoliła jej stworzyć naprawdę fascynujące historie. W książce można znaleźć dwanaście esejów, które dla czytelników mogą stać się niesamowitą inspiracją. Olga Tokarczuk pomaga znaleźć odpowiedź na wiele tajemnic, które mogą frapować wielu ludzi. Jeżeli ktoś weźmie do ręki tą książkę, to na pewno nie pożałuje tego, czego się dzięki niej dowiedział. W środku została również umieszczona mowa noblowska.